Szanowni Mieszkańcy!
Trwa sezon grzewczy i ograniczenie strat ciepła leży we wspólnym interesie Nas wszystkich.
Należy jednak zachować rozwagę i nie wolno zapomnieć o obowiązku zapewnienia niezbędnej ilości świeżego powietrza napływającego z zewnątrz, potrzebnego nie tylko do funkcji życiowych osób przebywających w lokalach, ale również prawidłowego działania gazowych urządzeń grzewczych oraz grawitacyjnego systemu wentylacji.
Zgodnie z wytycznymi Ustawodawcy w tym zakresie, właściciel lokalu zobowiązany jest do zapewnienia dopływu powietrza zewnętrznego przez mechanizmy nawiewne umieszczone w stolarce okienno-drzwiowej oraz do zastosowania otworowania o minimalnym przekroju 220cm2 celem umożliwienia dalszego przepływu powietrza w stolarce prowadzącej do łazienki (odpowiednio zapisy wg: § 155 ust. 3 oraz § 79 ust. 1 Rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
Zaniechanie powyższego obowiązku prowadzi do wielu niepożądanych efektów, jak chociażby powstania podciśnienia w lokalach mieszkalnych, skutkującego zaburzeniem ciągu i wtłaczaniem zimnego powietrza do pomieszczeń przez wentylację grawitacyjną – wywiewną.
Celem eliminacji zagrożeń, prosimy o zapewnienie regularnego dopływu powietrza przez elementy wentylacji grawitacyjnej – nawiewnej, w szczególności: nawietrzaki okienne i drzwiowe, rozszczelnienie skrzydeł okiennych poprzez uchył wielostopniowy mikrowentylacji, dbanie o czystość i drożność kratek wentylacyjnych nawiewnych, sukcesywne przewietrzanie pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których znajdują się urządzenia gazowe.
Równolegle należy pamiętać o prawidłowym działaniu urządzeń gazowych – kotłów oraz podgrzewaczy wody z otwartą komorą spalania. Tutaj również brak napływu świeżego powietrza z zewnątrz (tlenu) może doprowadzić do niepełnego spalania paliwa gazowego, czego skutkiem jest wytworzenie tlenku węgla, zwanego potocznie czadem – bezwonnego, bezbarwnego, pozbawionego smaku silnie trującego gazu.
Wskazane jest zapewnienie przez mieszkańców regularnych przeglądów, prowadzonych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach, co jest obligowane przepisami technicznymi, a także przez firmy ubezpieczające lokale, które mogą odmówić wypłaty odszkodowania w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku (wybuchu gazu, pożaru), gdy urządzenie gazowe nie ma ważnego przeglądu. Odpowiednio zakonserwowane, wyczyszczone i wyregulowane urządzenie gazowe ma mniejsze zużycie paliwa, a jego użytkownicy mogą mieć pewność, że będzie on prawidłowo i bezpiecznie pracować.
Upominamy, że celem zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników lokali, warto jest wyposażyć pomieszczenia w certyfikowane detektory tlenku węgla – pozwolą one szybko wykryć zagrożenie oraz stworzyć okoliczność do podjęcia niezbędnych działań eliminujących nieprawidłowości.
Korzystając z doświadczeń Stowarzyszenia Zawodowego „Korporacja Kominiarzy Polskich”, zamieszczamy grafikę informacyjną – prosimy o jej lekturę oraz wdrożenie do realizacji we wszystkich lokalach mieszkalnych.
źródło: Stowarzyszenie Zawodowe „Korporacja Kominiarzy Polskich” www.korporacjakominiarzy.pl
Dbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo!