PRZYCZYNY POWSTAWANIA NIEDOBORU WODY
Przyczyny mogące powodować powstawanie niedoboru wody w budynku wielorodzinnym są następujące:
- przecieki w instalacjach spowodowane czynnikami technicznymi lub wypływem wody poniżej progu rozruchowego wodomierza (np. poprzez dławienie zaworu spłuczki lub przepuszczanie uszczelek przy nocnym wzroście ciśnienia w instalacji) próg rozruchu wodomierza jest to próg poniżej, którego wodomierz albo nie pracuje, albo jego wskazania obarczone są błędem pomiaru bliskim 100%
- niejednoczesność odczytów wodomierzy
- stosowanie ryczałtu przy braku odczytu wodomierza w mieszkaniu
- zaokrąglenie odczytu do pełnych m3 (ma znaczenie przy niewielkim poborze wody)
- montaż wodomierza mieszkaniowego (montaż pionowy zamiast poziomego powoduje obniżenie dokładności wskazań)
- stosowanie wodomierzy niskiej klasy pomiarowej ( zastosowanie wodomierzy klasy B, lecz zamontowane pionowo spadają do klasy A- najniższej-) ,
- użycie spłuczek ciśnieniowych (powoduje „zrywanie” sprzęgła magnetycznego wodomierza, pomiar zostaje zafałszowany nawet o 50%)
- uszkodzenie lub ingerencja w wodomierz np.: magnesem neodymowym
- zapowietrzenie instalacji – uderzenie hydrauliczne możliwe po każdorazowej awarii na sieci zewnętrznej, szczególnie gdy wodomierz zainstalowany jest w najwyższym, punkcie instalacji
- „przebicie” ciepłej lub zimnej wody przy zastosowaniu baterii mieszalnikowych (należy zastosować zawory zwrotne na cyrkulacji cieplej wody)
- zanik ciśnienia dyspozycyjnego spowodowany zdławieniem zaworu przed wodomierzem, zarośniętą, zamuloną instalacją wewnętrzną, szczególnie w mieszkaniach (na „kolankach” o małych przekrojach), zarośnięta wężownica w piecykach gazowych, zabrudzone sitka wylewek w bateriach punktów czerpalnych wody.
Stwierdzić należy, że suma wskazań wszystkich wodomierzy i wskazanie wodomierza głównego zainstalowanego na przyłączu do budynku mają prawo różnić się, ponieważ każdy z wodomierzy obarczony jest indywidualnym błędem wskazań, mieszczącym się w granicach błędów dopuszczalnych.
Z wyliczeń teoretycznych, nie uwzględniających wpływu warunków instalacyjnych, różnica między wskazaniem wodomierza głównego i suma wskazań wodomierzy indywidualnych może sięgnąć 10%. Wpływ warunków instalacyjnych może tę różnicę zwiększyć.
Na pytanie – gdzie podziała się woda stanowiąca niedobór można odpowiedzieć, że została ona zużyta przez mieszkańców tylko, że kilkadziesiąt wodomierzy zmierzyło ją inaczej niż jeden główny wodomierz na skutek możliwości wystąpienia okoliczności przedstawionych w punkcie 1, o których mogą nie wiedzieć nawet właściciele mieszkań, a tym bardziej pracownicy Spółdzielni, którzy mają bardzo często utrudniony dostęp do lokali. Przypominamy że za stan techniczny instalacji wewnątrz lokali oraz urządzeń odbiorczych odpowiadają właściciele mieszkań.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie dotyczące różnic wody występującej w budynku wielolokalowym.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2007r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas kontroli metrologicznej tych przyrządów oraz dyrektywy parlamentu europejskiego. W myśl obowiązujących przepisów błędy graniczne dopuszczalne wodomierzy w użytkowaniu są równe dwukrotnej wartości błędów granicznych dopuszczalnych, co w praktyce przekłada się na błędy w granicach ( plus, minus) 10%. Odchylenia wskazań wodomierzy do 10% są zatem uznawane za zjawisko zupełnie normalne i mieszczące się w normie.
PODSTAWA OBCIĄŻANIA KOSZTAMI NIEDOBORU WODY
Spółdzielnia obciąża właścicieli lokali mieszkalnych za niedobór wody na podstawie „Regulaminu rozliczania kosztów wody i odprowadzenia ścieków oraz ustalania opłat z tego tytułu dla użytkowników lokali Obornickiej Spółdzielni Mieszkaniowej”.
Podstawa prawna:
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Art. 26. Rozliczenia wody są prowadzone przez przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne z odbiorcami tych usług ( umowa). Jeżeli odbiorca usług jest wyłącznie zarządcą budynków wielolokalowych ( faktury za niezbilansowana wodę i ścieki wystawiane na zarządcę) , jest on zobowiązany do rozliczenia kosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę i ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjnego.
Zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania kosztów różnicy wskazań między wodomierzem głównym, a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody. Należnościami wynikającymi z przyjętej metody rozliczania obciąża osobę korzystającą z lokalu w tych budynkach.
SPOSÓB OBLICZANIA NIEDOBORU DLA DANEGO LOKALU
Koszt niedoboru wynikającego z różnicy pomiędzy wskazaniami zużycia na wodomierzu głównym, a sumą wskazań wodomierzy zimnej i ciepłej wody w mieszkaniach jest dzielony przez sumę wskazań wodomierzy zimnej i ciepłej wody w mieszkaniach czyli :
koszt niedoboru : suma zużyć wodomierzy w lokalach = koszt niedoboru przypadający na m3 zużytej wody w lokalach
koszt niedoboru przypadający na 1 m3 zużytej wody w lokalach x ilość m3 zimnej i ciepłej wody w danym lokalu = koszt niedoboru.